Monthly Archives: mai 2014

Ndihmë vullnetare për Lulzim Kadriun!

Dje më datën 30.05.2014 ditë e Premte në xhaminë e sapo ndërtuar shqiptare në Oslo, pronë e QIKSHN-së, u organizua aksion humanitar në tubimin e të hollave.

Bëhet fjalë për djaloshin nga Prishtina, Lulzim Kadriu i cili vuan nga një sëmundje e rëndë dhe e pashërushme. Lulzimi me banim në shtëpi të huaj, dhe sikurse e cekëm me semundje te rëndë dhe të pasherueshme kërkon ndihme për t’i rregulluar strehim dhe blerjen e ilaçeve që sadopak për t’ia zbutur dhimbjet e medha qe ai bart ne vehte. 

Aksionit në fjalë i priu Lulzim Pllana, Rexhep Shehu dhe Metush Bajrami. 

Ne ju jemi mirënjohës kryetarit të QIKSHN, së z. Fati Abdi dhe imamit të qendrës Dr. Musli Verbani per mundesinë e dhënë për të tubuar të holla në xhami për rastin e Lulzimit u shprehen aksionist për këtë rast.

Allahu i shpërbleft gjithë ata që kontribuan me ndihma në të holla për Lulzimin e sëmurë!

Program festiv me rastin e përfundimit të vitit shkollor 2013/14!

Shkolla Islame «Urtësia» dhe Shkolla Shqipe «Naim Frashëri» lajmërojn të gjithë prindërit, anëtarësin e QIKSHN-së dhe të gjithë dashamirësit se pasë përfundimit të vitit shkollor kanë pregatitur «Program festim me rastin e mbarimit të vitit shkollor 2013/14».

Programi festim do të mbahet ditën e Diel më datë 01.06.2014 me fillim në ora 14:00.

Manifestimi do të mbahet në lokalet e QIKSHN-së në adresën Sverres gt.8, 0652 OSLO

Presenca juaj do ta bënte më madhështore këtë manifestim.

Ju mirëpresim të gjithëve!!!

 

Me rrespekt

Stafi i QIKSHN-së

U realizua me sukses «Tribuna Fetare me rastin e natës së Israsë dhe Miraxhit»

Të nderuar anëtar/-e,

Sot më datën 25.05.2014 me sukses u realizua “Tribuna Fetare me rastin e natës së “Israsë dhe Miraxhit”

Ligjërues të kësaj tribune ishin imamët e tri xhamive shqiptare në Norvegji, Dr. Musli Verbani (imam në QIKSHN), Mr. Sabri Jonuzi (imam në xhamin e Ryen’it) dhe ef. Bedri Bashota (imam në xhaminë e Drammen’it).

Tribuna u mbajt në xhaminë e re të QIKSHN-së e cila u organizua nga sektori i rinisë muslimane pranë QIKSHN-së.

Në këtë tribun morën pjesë rreth 300 pjesëmarrës nga të tri xhamit shqiptare ku me vëmendje u ndjek ligjërata e tre ligjëruesve pjesëmarrës

Sektori i rinisë muslimane edhe në të ardhmen do të vazhdoj për të organizuar aktivitete te tilla.

Pas tribunës u organizua një dark solemne për të gjithë pjesëmarrësit ku sektori i motrës muslimane pranë QIKSHN-së kishte përgatitur ushqime tradicionale shqiptare.

Të gjithë u ndanë të lumtur dhe me shpres se organizimet te cilat i bene QIKSHN dhe sektori i rinisë  muslimane te jenë frytdhënëse.

Kryesia e QIKSHN-së njëherit shpreh rastin që të falënderoje sektorin e rinisë muslimane për një organizim fenomenal dhe sektorin e motrës muslimane për shërbimin e ushqimit tradicional shqiptarë.

Faleminderime ju përcjellim edhe anëtarëve tjerë të QIKSHN-së që dhanë një kontribut të jashtëzakonshëm me organizimin e kësaj tribune.

Për të shiquar fotografin nga kjo tribune ju mund të vizitoni faqen tone të Facebookut

 

Me rrespekte

Stafi i QIKSHN-së

Tribun fetare me rastin e natës së «Israsë dhe Miraxhit»

Të nderuar anëtarë,

Qendra Islamike Kulturore Shqiptare organizon «Tribun Fetare» me rastin e përkujtimit të natës së «Israsë dhe Miraxhit».

Tribuna do të mbahen ditën e Diel, më datë 25.05.2014 me fillim në ora 17:30.

Tribuna do të mbahet në lokalet e QIKSHN-së në adresën Sverres gt.8, 0652 Oslo.

Ligjërues në këtë tribun do të jenë: Dr. Musli Vërbani, Mr. Sabri Jonuzi & Ef. Badri Bashota.

QIKSHN ju mirëpret të gjithëve!

 

Me respekt

Stafi i QIKSHN-së

 

Procesi mësimor i shkollës shqipe «Naim Frashëri» në Oslo!

Sikurse edhe viteve të kaluara, edhe sivjet shkolla shqipe “Naim Frashëri” në Oslo zhvilloi procesin mësimor në kuadër të QIKSHN-së.

Procesi mësimor filloi në Shtatorit të vitit 2013 dhe përfundon me 1 Qershor 2014.

Në shkollën shqipe “Naim Frashëri” nxënësit vijuan mësimin 44 nxënës dhe atë me sa vijon:

1. Alaban Huneli

2. Armend Huneli

3. Aurela Dema

4. Albin Bakiji

5. Aurela Murtezi

6. Arbesa Sulejmani

7. Altina Bela

8. Anesa tahiri

9. Alban Bajrami

10. Abush Kaloshi

11. Blearta paloja

12. Benjamin Bulliqi

13. Besiana Asani

14. Besart kaloshi

15. Besim Dema

16. Besmira kaloshi

17. Bleron Shkreta

18. Blerona Ademi

19. Desnis Kuka

20. Djellona Bulliqi

21. Dian Fetishi

22. Edi Provoliu

23. Elmadina Bulliqi

24. Ermira Kaloshi

25. Elisa Kaloshi

26. Elisa Bakiji

27. Ensar bulliqi

28. Fisnik Bela

29. Faton Qamili

30. Hasan Bulliqi

31. Isma Vila

32. Jeton Qamili

33. Melisa Bakiji

34. Luan Kaloshi

35. Laureta Bajrami

36. Leutrim Sulejmani

37. Lirije Bulliqi

38. Ornela Gashi

39. Premtim Bela

40. Vullnet Veseli

41. Vildan Veseli

42. Verov Vila

43. Elvaris Isakaj

44. Ardiana Asani

Mësimdhënës : Imri  Trena

Që nga muaji Shkurt 2014, angazhohet edhe mësimëdhënësi: Ramiz Kuqi për klasët e V, VI, VII dhe të VIII.

Ktheu në krye të faqesKtheu në krye të faqes

Festat e ardhëshme

Kalendari

< 2020 >
August
MaTiOnToFr
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Festat e ardhshme

< 2020 >
August