Monthly Archives: juli 2014

QIKSHN ju uron festën e Fitër Bajramit!

Anëtarë të nderuar, besimtarë të dashur ju përcjellim bekimet e All-llahut Fuqiplotë deri tek ju me shpres që ky muaj i madhërishëm të ketë lënë gjurmë të pashlyera në shpirtin tonë!

Përcollëm muajin më të veçantë, muajin e Kur’anit fisnik, muajin e edukimit dhe humanizmit, muajin e shenjtë të Ramazanit në të cilin ne të gjithë e shprehëm dashurinë dhe besimin tonë të sinqertë e të paskajshëm ndaj Krijuesit të të gjitha botërave, Allahut Fuqiplotë. Muaj i cili karakterizohet me plot adhurim, urtësi, porosi, kulturë, moral, vetëdijsim, ringjallje shpirtërore e trupore, me korniza të definuara pozitivisht dhe me koncept shumëngjyrësh e shumëdimensional. Ramazani si muaj që simbolizon sakrificën dhe gadishmërinë e besimtarit të denjë islam për të hequr dorë në emër të Allahut nga të mirat e kësaj bote, shpresoj të ketë forcuar edhe më shumë bindjen tonë e të ketë fisnikëruar shpirtin e çdo muslimani. 

Gjatë muajit të Ramazanit, përmes Kur’anit, namazit, agjërimit dhe durimit , përmes mirësisë dhe humanitetit, kuptuam filozofinë e këtij muaji të shenjtë, i cili shërbeu si udhërrëfyes në drejtim të mënjanimit të të gjitha dukurive devijuese dhe destruktive shoqërore. Ngase feja Islame preferon dashurinë përballë urrejtjes, moralin përballë jomoralit, tolerancën përballë tensionimeve , respektin përballë dhunës, kujdesin përballë neglizhencës, solidaritetin përballë egoizmit. 

Të dashur vëllezër dhe motra besimtarë!

Falja e namazitë të Fitër Bajramit!

Të nderuar anëtarë,

 

Qendra Islamike Kulturore Shqiptrae në Norvegji shpreh rastin që t’ju informojë se dita e parë e Fitër Bajramit është Hënën më 28. korrik 2014.

Falja e namazit të Fitër Bajramit do të bëhet në ora 06.00 në lokaelt e QIKSHN-së në Sverres gt. 8, 0652 Oslo.

Xhamija do të jetë  e hapur nga ora 05.00.

Ju prefererojmë që të udhëtoni me transport kolektiv duke e pare parasysh se xhamija nuk posedon vendparkime dhe secili anetare është i dertyruar që të gjejë vendparkim vetë.

 

Me respekte

Stafi i QIKSHN-së

KARVANI I RAMAZANIT Hoxhë Dr. Musli Verbani (video)!

Motrat Mustafa me këngë kushtuar muajit të Ramazanit!

Motrat Mustafa kanë publikuar këngën dhe klipin më të ri të këngës “Muaji i Mëshirës”.

Kënga i kushtohet Muajit të Ramazanit.

Iftar i përbashkët i motrës muslimane!

Dje me datë 02.07.2014 sektori i motrës muslimane e cila vepron pran QIKSHN organizoi iftar të përbashkët për motrat muslimane.

Iftari u organizua ne objektin e  QIKSHN-së në katin e dytë të objektit, ku më pastaj falen namazin e akshamit duke vazhduar pastaj në faljen e namazit të Teravive me Imam në pjesën e cila është e ndarë posaçërisht për faljen e namazit për gjininë femërore.

Ktheu në krye të faqesKtheu në krye të faqes

Festat e ardhëshme

Kalendari

< 2020 >
August
MaTiOnToFr
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Festat e ardhshme

< 2020 >
August