Monthly Archives: mai 2017

QIKSHN organizon iftar më 02 dhe 03.06.2017!

Qendra Islamike Kulturore Shqiptare në Norvegji organizon iftar të përbashkët për burrat ditën e Premte më 02.06.2017 ndërsa për motrat muslimane do të organizohet iftar ditën e Shtunë më 03.06.2017 në lokalin e QIKSHN-së në Sverres gate 8, 0652 Oslo.

Ushqimi do të pregatitet nga Sektori i Motrës Muslimane pran QIKSHN’së ndërsa pijet do të sigurohen nga QIKSHN.

Ndërsa të gjithë ata që dëshirojnë të pregatisin dhe të sjellin ndonjë ushqim të veçant apo ndonjë ëmbëlsir janë të mirëkpritur.

Vërejtje! Ditën e Shtunë më 03.06.2017 lokali për kohën e iftarit do të jetë i rezervuar vetëm për motrat muslimane.

Të gjithë jeni të mirëseardhur.

Ju mirëpresim!

Informim për muajin Ramazan – 2017/1438!

Anëtar të nderuar,

Es-selamu Alejkum we rahmetull-llahi we berekatuhu. Paqa dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi ju.

Ju informojmë se muaji agjërimit “Ramazani “ (sipas parashikimeve të Bashkësisë Islame të Norvegjisë – IRN) fillon me datë 27.05.2017 (E Shtunë) dhe mbaron me datën 24.06.2017 (E Shtunë)*

Dita e festës së Fitër Bajramit është më datë 25.06.2017 (E Diel). Namazi i Fitër Bajramit do të falet në ora 06.30 min.*

*Këto të dhëna janë sipas parashikimeve të Bashkësis Islame në Norvegji – IRN. Për çdo ndryshim që mund të ndodhë do të njoftoheni, nëpërmjet faqës elektronike www.qiksh.no dhe facebook.com/qikshn. Ju lutemi na vizitoni!

Njoftim për aktivitetet gjatë muajit Ramazan-2017!

QIKSHN të gjithë besimtarëve dhe anëtarësisë ju uron muajin e Kur’anit dhe muajin e agjërimit dhe lut Zotin të ju pranoj agjërimin.

Gjatë muajit të agjërimit në xhaminë e QIKSHN-së (Sverres gate 8, 0652 OSLO) në falje të teravive dhe të ligjëratave imam do të jetë hoxha Burhan Ramani.

QIKSHN-i ju njofton se gjatë muajit të Ramazanit orari i ligjëratave, namazeve do të jetë me sa vijon:

Program festiv me rastin e përfundimit të vitit shkollor 2016/17!

Dy shkollat pran QIKSHN-së, si ajo e mësim-besimit «Urtësia» dhe e gjuhës shqipe «Naim Frashëri» me rastin e përfundimit të vitit shkollor 2016/17 do të pregatisin një program manifestiv me nxënësit që vijuan mësimin pran këtyre dy shkollave.

Me këtë rast, ftohen të gjithë prindërit, anëtarët dhe dashamirët që të merni pjesë në manifestimin e mbarimit të vitit shkollor të nxënësve tane.

Manifestimi do të mbahet ditën e Diel më 21.05.2017 me fillin në ora 14.00 në lokalete QIKSHN’së në adresën Sverres gate 8, 0652 Oslo.

Nga tradita që kemi në këtë ditë është mirë që të sjellni ndonjë ëmbëlsirë ose ushqim sipas dëshirës suaj.

Presenca juaj do ta bënte më madhështore këtë manifestim.

Ju mirëpresim të gjithëve!

Ditë pazari në Grønland!

Qendra Islamike Kulturore Shqiptare organizon shitje të ushqimeve tradicionale në Grøndland, më 17. Maj 2017 nga ora 09:00 deri në orën 19:00.

Do të shërbehet një përzierje të ushqimeve tradicionale shqiptare dhe ushqim skare. Ne gjithashtu do të shërbejmë edhe lloje të ndryshme të ëmbëlsirave, kafe dhe pije të ndryshme freskuese.

Ktheu në krye të faqesKtheu në krye të faqes

Festat e ardhëshme

Kalendari

< 2019 >
Mars
MaTiOnToFr
    123
 • Hele dagen
  03.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

45678910
11121314151617
181920
 • Hele dagen
  20.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

21222324
25262728293031
 • Hele dagen
  31.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

Festat e ardhshme

< 2019 >
Mars
 • 03

  Hele dagen
  03.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

 • 07

  Hele dagen
  07.03.2019-08.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

 • 08

  Hele dagen
  08.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

 • 20

  Hele dagen
  20.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.

 • 31

  Hele dagen
  31.03.2019

  Nuk ka detaje shtesë për këtë ngjarje.